Co čekat od výletu na romanticky znějící místa? Objevíte dramatickou rokli, pokocháte se krásnými výhledy z originální vyhlídky, osvěžíte se u studánky a to vše na místech, která jsou sice nedaleko od domova, ale pravděpodobně jste tady ještě nebyli. Trasa, která měří 11,5 kilometru, vám zabere nejméně tři hodiny a na mnoha stoupáních a klesáních si pěkně si protáhnete svaly. Vytáhněte pevné boty a vydejte se na cestu, bude to stát za to!
Na start se dopravíte autobusem číslo 191. Vystoupíte na zastávce Divoká Šárka a vydáte se kolem MacDonaldu po červené turistické značce směrem ke koupališti Divoká Šárka. Tenhle úsek cesty jste jistě šli nejednou, dramatická krajina s potokem, skálami a loučkami, rozrytými od divočáků ale vždy znovu překvapí svou krásou. Od koupaliště pokračujte po červené až do Nebušic. Cesta vede pořád do kopce a téměř na vrcholu si můžete odskočit na skalnatou Nebušickou vyhlídku, ze které zahlédnete i špičku letohrádku Hvězda. Červená značka vás protáhne Nebušicemi – procházku vilkami si můžete zpestřit debatami o vkusu a soudnosti jejich stavitelů. Značka vás dovede ke kostelu, kde ji opustíte. U kostela minete jedno z mála občerstvovacích zařízení na trase – na první pohled nepříliš lákavou restauraci. Před kostelem zabočíte doleva a projdete Nebušickou ulicí na náměstí Padlých. Tady opět odbočíte doleva a až dojdete k nepřehlédnutelné černé novostavbě, obejdete ji po pěšince zprava. Tahle polní cesta vás zavede k vyhlídce Nebušické oko.
Neobvyklý objekt z modřínového dřeva z roku 2022 je dílem studentů ateliéru Seho–Poláček Fakulty architektury ČVUT, kteří objekt nejen navrhli, ale i vybudovali. Není to jen pěkný rámeček pro fotografie nebušických panoramat, ale vyhrají si zde i vaše děti – skrytý mechanismus umožňuje kyvadlový pohyb objektu do stran.
Odpočiňte si, posilněte se svačinou a můžete se vydat na další část výletu. Od vyhlídky se dejte polní cestou, která vás zavede k hlavní silnici. Přejdete ji a brzy se ocitnete na rozcestí, na kterém odbočíte doprava na naučnou stezku Les Hlásek. Půjdete úvozovou cestou s výhledy na část Prahy i na Nebušice, po levici budete mít pole, po pravici smíšený les Přírodního parku Šárka-Lysolaje, na trase pak informační tabule naučné stezky (částečně poničené vandaly).
Na rozcestí Nad Truhlářkou vyměníte červenou turistickou značku za modrou a půjdete doleva. Cesta vede po asfaltové cyklostezce, odkud jsou krásné výhledy na panorama bližších i vzdálených hor: vidíte nejen Říp, ale i Milešovku a další hřebeny. Na své si přijdou i milovníci letadel – spoje, mířící do Ruzyně, máte skoro nad hlavou. (Stáhnete-li si aplikaci Flightradar24, dozvíte se trasu konkrétního spoje i technické údaje o letadle).
Jakmile přejdete přes hlavní silnici, čeká vás překvapení. Zvenčí nevýrazný lesík skrývá Přírodní památku Housle: 30 metrů hlubokou a 250 metrů dlouhou erozní rokli. Ve skalních stěnách jsou uloženy mořské usazeniny z doby křídy a místo je útočištěm mnoha druhů živočichů. Je téměř nepředstavitelné, že v části rokle se ještě v 50. letech minulého století konala divadelní představení. Roklí vede naučná stezka, na které se o tomto pozoruhodném místě dozvíte víc.
U východu z rokle je pěkný udržovaný park s několika pískovcovými plastikami (další plastiky jsou rozmístěny prakticky po celých Lysolajích). Na samém okraji rokle pak najdete Zázračnou studánku s kaplí Panny Marie. O studánku, ve které pramení Lysolajský potok, se starají dominikánky z kláštera mnišek Kazatelského Řádu Praha – Lysolaje. U nedalekého vodotrysku opustíte naučnou stezku a budete pokračovat po modré turistické značce k další místní podivuhodnosti: Lysolajské koupací jezírko, napájené z nedalekého pramene má křišťálově čistou vodu a pro návštěvníky je tu i molo, písečná pláž, malá převlékací kabinka a toitoika. V zimě se tady scházejí otužilci.
Modrá značka vás provede Lysolajemi – nelze si nevšimnout vzorné péče radnice o veřejné prostory. Z Lysolajů se vydáte ulicí Poustka kolem výrazného štítu Fuchsova statku, který je chráněn jako nemovitá kulturní památka. Kousek za statkem se rozloučíte s modrou turistickou značkou, která vede do Dolní Šárky a na Babu a náš výlet by neúměrně prodloužila. Držíte se tedy na místní komunikaci, která vás mírným klesáním dovede až do cíle. Míjíte zahrádkářské kolonie se všemi typickými atributy (žertovné cedule, sádroví trpaslíci) až do ulice V Podbabě, kde můžete obdivovat krásné prvorepublikové vily. Tahle silnice vás dovede až k cíli: zastávce autobusů V Podbabě na hlavní silnici podél Vltavy. Všechny zdejší autobusy vás odvezou na Dejvickou a odsud už cestu domů jistě najdete sami.