Jak, kdy a za kolik?

Jak, kdy a za kolik?

První jednání o přestavbě rekreačního areálu Petynka pro celoroční provoz proběhla před 18 lety. Nyní to vypadá, že se po dvaceti letech dočkáme.

Zastupitelstvo MČ Praha 6 na svém červnovém zasedání projednávalo Zprávu o aktuálním stavu příprav záměru dostavby sportovně rekreačního areálu Petynka. Společnost SNEO, a.s. připravila stručné shrnutí aktuálních činností a jednání včetně časového odhadu dokončení projekčních prací. Tato informace byla na jednání ZMČ Praha 6 rozšířena o vizualizaci finální podoby areálu Petynka po realizované dostavbě.  Projekt, který už má územní rozhodnutí, doznal řady změn, aby splnil parametry pro profesionální plavání a mohl se ucházet o dotaci z Národní sportovní agentury. Na co se můžeme těšit?

Areál bude zahrnovat plavecký bazén s 10 dráhami, rekreační bazén, brouzdaliště a saunový svět. Originálním nápadem je zřízení posuvného dna, aby bylo možné bazén využívat jak pro sportovní a školní plavání, tak i pro sporty, které potřebují hlubší dno. Zatímco hloubka 1,2 m bude vhodná pro výuku plavání, pro vodní pólo a synchronizované plavání je nezbytná hloubka 2,3 m. Kromě sportovního bazénu bude areál obsahovat i multifunkční bazén pro návštěvníky, kteří se chtějí pouze rekreovat. Pro ty bude určen bazén s bublinkovými postelemi, jeskyní, divokou řekou a širokou skluzavkou. V areálu bude i brouzdaliště pro nejmenší děti, poblíž kterého budou dvě vířivky, ze kterých mohou rodiče hlídat své ratolesti. V plánu je i saunový svět se čtyřmi saunami s různými teplotami vzduchu, zrušena byla naopak surfovací vlna. V plánu je i “andělské oko”, zařízení, které monitoruje topící se plavce. 

Bazén bude využíván také sportovci, kteří budou mít k dispozici samostatné šatny a posilovnu. Budou zde probíhat jak tréninky, tak závody, a proto bude mít bazén i dvě tribuny pro diváky. Současný letní bazén o délce 50 metrů má být v zimě zastřešen nafukovací halou, aby jej bylo možno využít pro tréninky (kvůli nerezové vložce nemá tento bazén standardní velikost a není jej proto možné používat k závodům). V areálu bude i občerstvení s posezením.

Celý areál má být energeticky úsporný, využívána bude fotovoltaika i rekuperace teplé odpadní vody.

Předběžný rozpočet na výstavbu je 600 milionů korun. Z toho 450 milionů korun má vyčleněno Městská část Praha 6, 100 milionů korun by měla investovat Národní sportovní agentura a 50 milionů pak Hlavní město Praha. Pokud vše dobře dopadne, můžeme se těšit na nový areál už za dva roky.

Zuzana