Zažít Břevnov jinak za dveřmi!

Zažít Břevnov jinak za dveřmi!

Září je tu a Zažít Břevnov za dveřmi! Letošní již 11. ročník sousedské slavnosti oživí 16. září od 14 hodin chátrající prostředí břevnovských usedlostí v údolí potoka Brusnice. Klidné údolí směrem k Břevnovskému klášteru bylo po staletí prostorem k odpočinku, místní usedlosti sloužily jako výjezdní hostince, ale také jako charitní domy pečující o nemocné, okolní svahy pokrývaly vinice a ovocné sady. Vyvlastnění nemovitostí za komunistického režimu, výstavba ulice Pionýrů (dnešní Patočkovy) v 50. letech a v neposlední řadě vznik mimoúrovňové křižovatky Malovanka v nultých letech však charakter místa zcela proměnily. Jen málo zůstalo z původního klidu, z pěti historických usedlostí jedna zcela zanikla a další dvě nezadržitelně chátrají a celý prostor je od břevnovského života Patočkovou zcela odříznut. Letošní slavností proto chceme vrátit místu alespoň na jedno odpoledne jeho původní charakter a význam, budeme odpočívat, pečovat o sebe i své okolí a společně dokážeme, že údolí potoka Brusnice může být stále místem k setkávání.

Naším cílem však není pouze oživení minulosti, ale také vize budoucnosti – Jak se může oblast znovu stát společným prostorem života v Břevnově? Jaká je budoucnost místních usedlostí a jaká by měla být jejich společenská funkce? Jak si budoucnost místa představuje nejmladší břevnovská generace?

A na co se můžete těšit? Čeká Vás divadelní happening na lávce, sousedská hostina, salón péče, dětský program, závody lodiček, historické procházky, výstavy, workshopy, koncerty a samozřejmě mnoho jídla a pití od Vašich sousedů a sousedek.

Slavnost se koná pod hlavičkou celorepublikových slavností Zažít město jinak spolku Automat, pořádá ji spolek Pro Břevnov a KC Nesedím, sousedím. Akci finančně podpořila městská část Praha 6 a poděkování patří také Školským sestrám sv. Františka a Magistrátu hl. m. Prahy za poskytnutí pozemků a dalších služeb.

Zuzana